Τη  Δευτέρα 1 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Δ΄και Ε΄τάξης του σχολείου μας ενημερώθηκαν από το νοσηλευτικό προσωπικό του Κέντρου Υγείας Ναυπάκτου για “Tα Ατυχήματα στο σπίτι και στο σχολείο”. Τα ατυχήματα είναι η πρώτη αιτία τραυματισμού και θανάτου των παιδιών στη χώρα μας. Η σωστή και συστηματική πρόληψη μπορεί να μειώσει τον αριθμό και τη σοβαρότητα των παιδικών ατυχημάτων.

Μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές/τριες έμαθαν τι είναι ατυχήματα, κατανόησαν τους κινδύνους που διατρέχουν στους χώρους που ζούνε (σπίτι, σχολείο, δρόμο κ.α.), εντόπισαν τις αιτίες και τους παράγοντες που ευθύνονται για τα ατυχήματα, ενημερώθηκαν για τους τρόπους πρόληψης και ανέφεραν προσωπικά τους ατυχήματα είτε στο σπίτι είτε στο σχολείο καθώς και σε διάφορες εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.